23 marzec 2024

zdjęcie: ZUS wypłacił w 2023 r. ponad 4,3 mln zł z tytułu jednorazowych odszkodowań wypadkowych / pixabay/3734396
W ubiegłym roku opolski ZUS wypłacił z tytułu jednorazowych odszkodowań wypadkowych 4,3 mln zł - poinformował rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu Sebastian Szczurek.
REKLAMA

"W naszym regionie ogólna wartość wypłaconych odszkodowań sięgnęła 4 mln 339 tys. zł. Najwięcej, bo 55 tych świadczeń przyznaliśmy we wrześniu o wartości przeszło 493 tys. zł, natomiast najmniej odszkodowań wypłaciliśmy w grudniu, jedynie 30 na kwotę prawie 349 tys. zł” – wyliczył Szczurek. Według danych opolskiego oddziału wypłacono pieniądze za 512 jednorazowych odszkodowań wypadkowych.

W skali całego kraju, w 2023 roku wypłacono 42,7 tys. jednorazowych odszkodowań o wartości przekraczającej 355 mln zł, przy czym przeciętna wysokość odszkodowania wyniosła 8,3 tys. zł. W 2022 roku wypłacono 294 mln zł z tytułu 42,6 tys. odszkodowań.

O jednorazowe odszkodowania w konsekwencji wypadku mogą się starać przede wszystkim zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W mniejszej mierze rekompensaty trafiają do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Świadczenie mogą dostać osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym, które z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznały uszczerbku na zdrowiu. W niektórych przypadkach mogą otrzymać odszkodowanie nawet dwa razy, gdy stan zdrowia pogorszył się o co najmniej 10 proc. i jest następstwem wcześniejszego wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Co ważne, prawo do odszkodowania mają także uprawnieni członkowie rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Wysokość jednorazowego odszkodowania zmienia się co roku i jest uzależniona od procentowego uszczerbku na zdrowiu, który określa lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji. Procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu to równowartość 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Miedzy kwietniem 2024 r. a marcem 2025 r. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu zgłaszający otrzyma 1431 zł.

ZUS nie wypłaci pieniędzy z tytułu jednorazowego odszkodowania wypadkowego automatycznie, a jedynie na wniosek. Osoba poszkodowana powinna go złożyć wraz z protokołem powypadkowym lub kartą wypadku i dokumentacją opisującą okoliczności i przyczyny wypadku sporządzoną przez pracodawcę. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ ktl/