reklama
kategoria: Nieruchomości
artykuł sponsorowany
14 sierpień 2024

Udział w procedurze planistycznej i zaskarżanie planów miejscowych do sądu administracyjnego

zdjęcie: Udział w procedurze planistycznej i zaskarżanie planów miejscowych do sądu administracyjnego / pixabay/8383479
Jednym z obszarów sprawowania władzy publicznej jest tzw. władztwo planistyczne. W ramach władztwa planistycznego gminy dysponują kompetencją do kształtowania ładu przestrzennego na obszarze swojej właściwości. Władztwo planistyczne realizowane jest poprzez uchwalenie przez gminy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wpływają one bezpośrednio na sposób wykonywania prawa własności nieruchomości, decydując o dopuszczalnych możliwościach ich zagospodarowania.
Procedura planistyczna jest długotrwałe i mocno sformalizowane. Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości mogą w niej uczestniczyć. Z tego względu, chcąc realnie zadbać o swoją nieruchomość od strony prawnej, warto korzystać z tych uprawnień i aktywnie uczestniczyć w procedurze planistycznej. Aktywne uczestnictwo oczywiście nie gwarantuje każdorazowo sukcesu. Może jednak zwiększać szanse na jego uzyskanie – np. przez uwzględnienie wniosków lub uwag zgłaszanych do projektu planu miejscowego.

Partycypacja społeczna, bo o niej mowa,  może przyjmować różne postacie. Zgodnie z ustawą jest to przede wszystkim umożliwienie zainteresowanym wypowiadania się, składania wniosków lub uczestnictwa w konsultacjach społecznych. Interesariusze mogą np. składać wnioski do projektu planu miejscowego lub uczestniczyć w konsultacjach społecznych. Konsultacje społeczne mogą zaś polegać na zbieraniu uwag do projektu planu, organizacji spotkań otwartych – w tym plenerowych na obszarze objętym aktem planowania czy też organizacją paneli eksperckich lub warsztatów poprzedzonych prezentacją aktu planowania przestrzennego.

Co istotne, wójt, burmistrz albo prezydent miasta na prawach powiatu musi upublicznić informację o sposobach, miejscach i terminach prowadzenia konsultacji społecznych – w prasie, przez wywieszenie w widocznym miejscu na terenie objętym aktem lub w siedzibie urzędu, przez udostępnienie na stronie urzędu lub w biuletynie informacji publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w gminie. Warto zatem śledzić chociażby stronę urzędu miasta (gminy), na której znajdują się informacje o trwających procedurach planistycznych oraz o konsultacjach społecznych.

Staranny i zapobiegliwy właściciel nieruchomości powinien korzystać z opisanych wyżej uprawnień wynikających z ustawy o planowaniu przestrzennym, niemniej jednak może się zdarzyć (i często się zdarza), że wnioski, uwagi, udział w konsultacjach społecznych nie przynoszą oczekiwanego efektu. Prawo daje jednak możliwość zaskarżenia planu miejscowego do sądu administracyjnego.

Skargę może wnieść każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone w wyniku jego uchwalenia. Skutkiem zaskarżenia planu miejscowego do sądu administracyjnego może być stwierdzenie jego nieważności.

Skuteczne zaskarżenie aktu planistycznego do sądu administracyjnego możliwe jest jedynie w określonych przypadkach. Nie zalicza się do tego samo niezadowolenie właściciela z ustalonej dla nieruchomości funkcji w planie miejscowym.

Prawo własności nie jest bezwzględne. Państwo posiada rozmaite instrumenty pozwalające na jego ograniczenie. W odniesieniu do nieruchomości szczególnie istotne znaczenie ma właśnie władztwo planistyczne. Dlatego też warto interesować się swoją nieruchomości i w ramach tego m.in. aktywnie uczestniczyć w procedurze planistycznej.

Niezależnie od możliwości zaskarżenia planu miejscowego do sądu administracyjnego, właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości mogą w określonych przypadkach występować z roszczeniami o wykup nieruchomości lub odszkodowanie w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego.

r.pr. Marek Foryś
www.forys.com.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grodków
1.2°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodkowie