Sanepid o jakości wody na terenach powodziowych
Według ostatniego raportu opolskiego sanepidu, opisującego stan jakości wody pitnej na terenach powodziowych z piątku, najgorsza sytuacja panuje w gminie Głuchołazy. Na lewym brzegu miasta mieszkańców nadal zaopatruje się przy pomocy cystern i butelek z wodą. W prawobrzeżnej części Głuchołaz działają już wodociągi, chociaż woda z nich jest zdatna do spożycia po przegotowaniu. Cysterny dostarczają wodę mieszkańcom wsi Bodzanów, Konradów, Skowronków.
W gminie Nysa większość miejscowości, w tym miasto, ma już dostęp do pełnowartościowej wody z wodociągów. Wyjątkiem są miejscowości Regulice, Rusocin i część Niwnicy, gdzie nadal woda musi być przegotowana przed spożyciem. Także mieszkańcy Chróściny Nyskiej, Makowic i Brzezin muszą przegotowywać wodę dostarczaną przez sieć wodociągową.
W Branicach woda z wodociągów jest zdatna do spożycia, jednak z powodu niskiego ciśnienia w sieci, konieczne było wystawienie cystern z wodą, którą przed spożyciem należy przegotować.
W gminie Paczków woda zdatna jest do spożycia po przegotowaniu. Taka sama sytuacja obowiązuje w Łambinowicach, gdzie dodatkowo rozdawana jest woda butelkowana.
Nie ma problemów z wodą pitną dostarczaną wodociągami w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, opolskim, brzeskim, krapkowickim i prudnickim, gdzie wyjątkiem jest gmina Lubrza, na terenie której wodę z wodociągów należy przegotować przed spożyciem. (PAP)
masz/ malk/