reklama
13 lipiec 2024

Podstawa programowa nie powinna być układana w resorcie, ale w Instytucie Badań Edukacyjnych

zdjęcie: Podstawa programowa nie powinna być układana w resorcie, ale w Instytucie Badań Edukacyjnych / v31041025
v31041025
W przyszłości podstawa programowa nie powinna być układana w resorcie edukacji, ale w Instytucie Badań Edukacyjnych - powiedziała w sobotę w Ścinawce Górnej na Dolnym Śląsku minister edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że takie rozwiązanie „odpolityczni” pracę nad podstawą programową.
REKLAMA

Minister edukacji Barbara Nowacka spotkała się w sobotę z uczestnikami festiwalu Góry Literatury w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Podkreśliła, że minister nie powinien decydować o tym, jakie książki znajdą się w kanonie lektur. „Kanon lektur jest pewną podstawą rozumienia kultury i tradycji, historii, kontekstu – ja nie znam ministrów, którzy mieliby takie kompetencje jak osoby, które powinny układać listę lektur” – powiedziała Nowacka.

Szefowa resortu edukacji wyraziła opinię, że listę lektur muszą układać eksperci oraz - przede wszystkim - „praktycy”. „Nauczyciele, którzy widzą przez lata co młodzież czyta, co młodzież interesuje” – dodała.

Według Nowackiej układanie kanonu lektur przez ministra edukacji jest „patologią i wkładaniem ideologii do szkoły”. „Dziś ten proces wygląda tak, że po pierwsze powstał zespół ekspercki, który odchudzał podstawę programową z języka polskiego (…). Oni złożyli pierwsze propozycje (…) potem lawina uwag, kolejna praca zespołu eksperckiego i spotkania z nauczycielami, znów konsultacje i na końcu wychodzi produkt, lista lektur, pod którą podpisuje się minister. Ja listę lektur przejrzałam tylko dwukrotnie, nie chcąc zakłócać procesu opracowywania kanonu lektur” – wyjaśniła Nowacka.

Szefowa resortu edukacji podkreśliła również, że chciałaby, aby w przyszłości podstawa programowa nie była układana w resorcie edukacji, ale w Instytucie Badań Edukacyjnych. „Instytut dostałby do tego upoważnienie, budżet, będzie miał czas na badania i rozmowy z nauczycielami” – powiedziała minister zaznaczając, że takie rozwiązanie „odpolityczni” pracę nad podstawą programową.

Festiwal Góry Literatury odbywa się na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oraz w ponad 20 innych lokalizacjach na Ziemi Kłodzkiej i w regionie wałbrzyskim.

Festiwal po raz pierwszy miał miejsce w 2015 r. z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Podczas tegorocznej edycji imprezy odbyło się ponad 150 wydarzeń – dyskusji i spotkań z autorami, ale też koncertów, pokazów filmowych, wystaw, dwa przedstawienia teatralne i kilkadziesiąt warsztatów.

Festiwal zakończy się w niedzielę. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Grodków
0.6°C
wschód słońca: 07:43
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodkowie