reklama
2 kwiecień 2013

Na co komu studia?

zdjęcie: Na co komu studia? / fot. Wikimedia Commons / autor: Al Luckow
fot. Wikimedia Commons / autor: Al Luckow
Studiując oferty urzędów pracy na terenie naszego kraju, aż ciśnie się na usta stwierdzenie, że studia nie są do niczego potrzebne. Sprzedawca, robotnik czy pracownik produkcyjny, to najbardziej poszukiwani pracownicy. Wydawać się może, że technikum i szkoła zawodowa są najlepszymi kierunkami drogi zawodowej dla młodzieży na obecnym rynku pracy. Work Service przygotowała listę najbardziej poszukiwanych zawodów. Czy w Polsce faktycznie nie ma miejsca dla wykształconych ludzi?
REKLAMA

Lista ofert pracy zwykle na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo długa. To jednak złudne wrażenie, ponieważ już z pierwszych analiz wynika, że wiele ofert dotyczy pracy sezonowej lub wiąże się z wyjazdem za granicę. Skupmy się jednak na ofertach z rodzimego rynku pracy. Pracę najłatwiej znajdzie sprzedawca, robotnik budowlany i polowy, pracownicy produkcyjni czy elektrycy.

Najbardziej poszukiwani specjaliści w Polsce*

1.  Sprzedawca - Handlowiec

2.  Robotnik budowlany

3.  Robotnik polowy

4.  Pracownik produkcyjny

5.  Elektryk

6.  Pomoc kuchenna

7.  Technik prac biurowych

8.  Księgowy

9.  Pilarz

10.Kierowca kategorii C i D

*dane zaczerpnięte z Wojewódzkich Urzędów Pracy

Informacje z Wojewódzkich Urzędów Pracy tylko potwierdzają dane GUS na temat wysokiego bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych – tłumaczy Tomasz Hanczarek Prezes Work Service S.A. – Obecnie osobom, które mają wyższe wykształcenie, jest bardzo ciężko znaleźć pracę – bez względu na to, czy posiadają one doświadczenie i są specjalistami, czy też nie mają bogatego CV – dodaje Tomasz Hanczarek.

 

A tymczasem na Dolnym Śląsku...

W tym rejonie króluje kasjer sprzedawca oraz handlowiec. Nie zabraknie pracy również dla monterów mebli czy pracowników biurowych.

Najbardziej poszukiwani specjaliści na Dolnym Śląsku**

1.    Kasjer/ Sprzedawca

2.    Handlowiec/Specjalista ds. sprzedaży

3.    Monter mebli

4.    Pracownik biurowy

5.    Konfekcjoner

 **dane zaczerpnięte z Dolnośląskich Urzędów Pracy

Oferty dla ludzi z niższym wykształceniem stanowią większość. - Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważamy, że trend ten utrwala się. Co prawda ogłoszenia pracy skierowane do osób z wyższym wykształceniem częściej trafiają do Internetu niż do Urzędów Pracy, ale i tak jest ich generalnie mniej – podsumowuje Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

Sytuacja na rynku pracy jest trudna. Co można zatem poradzić młodym ludziom, którzy dopiero podejmują decyzje o swojej drodze zawodowej? – Najpewniejszym wyborem są technika lub szkoły zawodowe. Od lat brakuje specjalistów w niektórych dziedzinach np. spawaczy, tokarzy i elektryków o wysokich uprawnieniach. Okazuje się, że lepiej być świetnym elektrykiem lub handlowcem, niż bezrobotnym absolwentem, który z braku konkretnych umiejętności będzie zmuszony pracować poza wykształconym zawodem jako specjalista biurowy, czy sprzedawca. Jeśli młody człowiek koniecznie chce zdobyć wyższe wykształcenie zdecydowanie rekomendujemy uczelnie techniczne oraz szkoły, które mają wysoką renomę lub do których po prostu trudno się dostać – radzi Krzysztof Inglot.

A gdzie tu miejsce dla osób, które marzą o studiach i pracy w wyuczonym zawodzie? Dziennikarz, politolog, prawnik czy psycholog? Prawda jest taka, że jeżeli idziemy na studia z pasji i chęci robienia czegoś najlepiej jak się da, to wreszcie pracodawca to doceni. Nasza droga do wymarzonego stanowiska będzie dłuższa, ale czy nie jest warto?

Źródło: materiał nadesłany

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Grodków
1.2°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Grodkowie